Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

U sklopu projekta SeaClear, od 13. do 16. rujna 2022. godine, uspješno je provedeno treće testiranje prvog autonomnog sustava bespilotnih podvodnih i površinskih plovila za pronalaženje i prikupljanje otpada s morskog dna i iz vodenog stupca. Događanje se odvijalo u luci francuskog grada Marseille, kojem je prisustvovao cjelokupan partnerski konzorcij.

Osim testiranja, održan je i partnerski sastanak projekta na kojem su predstavljeni postignuti projektni rezultati po pojedinom radnom paketu te razrađena daljnja dinamika provedbe aktivnosti. Prilikom ovog testiranja, vidljiv je znatan napredak od inicijalne verifikacije cjelokupnog sustava provedenog u svibnju u luci Hamburg te je utvrđen daljnji tijek provedbe za naredni period provedbe koji je planiran do kraja 2023. godine.

Partnerski konzorcij projekta, uz Regionalnu agenciju DUNEA, čini stručni tim partnera: industrijski stručnjaci iz tvrtke Subsea Tech (SST) u čijim se prostorijama održalo testiranje i projektni sastanak, četiri akademske institucije – Sveučilište u Dubrovniku, Tehničko sveučilište Delft kao glavni koordinator projekta, Tehničko sveučilište Minhen kao i Tehničko sveučilište Cluj-Napoca, te Lučka uprava Hamburg zajedno s integratorom sustava – partnerom Fraunhofer CML.

Projekt su u Dubrovačko-neretvansku županiju doveli stručnjaci Sveučilišta u Dubrovniku koji kroz interdisciplinarni pristup, razvija ovaj autonomni heterogeni robotski sustav. Regionalna agencija DUNEA u ulozi koordinatora pilot aktivnosti na dvjema pilot lokacijama u Dubrovačko-neretvanskoj županiji – Lokrumu i na Bistrini radi na provođenju aktivnosti podizanja svijesti građana o sveprisutnom problemu otpada u moru.

Ukupni proračun projekta SeaClear iznosi nešto manje od 38 milijuna kuna, a financira se u 100 postotnom iznosu iz Europske unije iz programa HORIZON 2020, kroz koji je za područje Dubrovačko-neretvanske županije osigurano više od šest milijuna kuna. Jedini hrvatski partneri su Regionalna agencija DUNEA i Sveučilište u Dubrovniku. Prijavljen je na poziv Informacijske i komunikacijske tehnologije 2018. – 2020., shema financiranja znanstveno-inovacijska (RIA) te je od ukupno 56 prijavljenih, jedan od četiri projekta odobrenih za financiranje.