Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Komisija je odobrila uvrštenje „Ličkog škripavca” u registar zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla.

„Lički škripavac” je meki sir od kravljeg mlijeka prepoznatljiv po svojoj gumenastoj konzistentnosti. Proizvodi se u Ličko-senjskoj županiji. Nositelji tradicije izrade sira „Lički škripavac” žitelji su planinskih krajeva područja Velike Kapele i Velebita s primorske strane i Like. Sir je zadovoljavao prehrambene potrebe lokalnog stanovništva, posebno tijekom dugih snježnih, zimskih mjeseci, karakterističnih za to područje. O ugledu tog proizvoda govore i razne tradicionalne gospodarske i kulturno-umjetničke manifestacije na kojima se prenose tradicija, običaji i kulturna baština ličkog kraja.

Nova oznaka zemljopisnog podrijetla uvrstit će se na popis 1572 zaštićenih prehrambenih proizvoda u bazi podataka eAmbrosia. Dodatne informacije dostupne su ovdje.