Europska komisija je donijela neovisno ocijenjeni okvir za zelene obveznice, čime je korak bliže izdavanju zelenih obveznica vrijednih oko 250 milijardi eura, što je 30 % ukupnog izdanja u okviru instrumenta NextGenerationEU. Tim se okvirom ulagačima u zelene obveznice jamči da će se mobilizirana sredstva dodijeliti zelenim projektima i da će Komisija izvijestiti o njihovu učinku na okoliš.
S obzirom na to da je okvir donesen, Komisija planira prvo izdanje zelenih obveznica u listopadu, imajući u vidu tržišne uvjete.
Povjerenik za proračun i administraciju Johannes Hahn izjavio je: Unija namjerava do kraja 2026. izdati zelene obveznice u vrijednosti do 250 milijardi eura, čime ćemo postati najveći izdavatelj zelenih obveznica na svijetu. Time dokazujemo da smo predani održivosti te da održivo financiranje preuzima vodeći položaj u oporavku EU-a.
Komisija je 2021. revidirala i svoj plan financiranja oporavka te je potvrdila svoju namjeru da ove godine izda dugoročne obveznice u ukupnom iznosu od oko 80 milijardi eura, što će dopuniti desecima milijardi eura u kratkoročnim obveznicama EU-a.
Komisija će svoje kratkoročne obveznice EU-a nuditi isključivo na dražbama, a svoj bi dražbovni program trebala pokrenuti 15 rujna. Organizirat će dvije dražbe mjesečno za kratkoročne obveznice EU-a, prve i treće srijede u mjesecu. Na dražbama će se uz sindicirana izdanja trgovati i obveznicama. U skladu s danas objavljenim kalendarom izdanja, Komisija će općenito za svoje obveznice održavati jednu dražbu i jedno sindicirano izdanje mjesečno.
Povjerenik Johannes Hahn dodao je: Potvrda našeg izvornog plana financiranja za 2021. znak je izvrsnog planiranja i pripreme. Pokretanje dražbovne platforme još je jedna velika vijest kojom će se dodatno povećati privlačnost zaduživanja EU-a i trajno utjecati na tržišta kapitala EU-a.
Okvir za zelene obveznice instrumenta NextGenerationEU – inovativan potez
Aktualni okvir za zelene obveznice instrumenta NextGenerationEU izrađen je u skladu s tržišnim standardom za zelene obveznice, načelima zelenih obveznica Međunarodnog udruženja tržišta kapitala (ICMA). U skladu sa standardnom praksom, okvir je pregledao pružatelj mišljenja treće strane, Vigeo Eiris, dio grupacije Moody’s ESG Solutions, koji smatra da je okvir usklađen s načelima ICMA-e o zelenim obveznicama i širom strategijom EU-a za okoliš, socijalna pitanja i upravljanje te da će imati snažan učinak na održivost.
Okvir je u najvećoj mogućoj mjeri usklađen sa standardom za europske zelene obveznice. Komisija je u srpnju 2021. podnijela standardni prijedlog za zelene obveznice EU-a, nakon čega je uslijedio postupak suodlučivanja u Europskom parlamentu i Vijeću, nakon kojeg slijedi razdoblje provedbe prije stupanja na snagu. Ta usklađenost vidljiva je u činjenici da dio prihvatljivih ulaganja unutar Mehanizma za oporavak i otpornost, glavnog instrumenta za oporavak Europe, uključuje kriterije tehničke provjere iz taksonomije EU-a.
Više pronađite ovdje.