Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Anketa koju je Komisija provela u Hrvatskoj nakon prelaska na euro pokazuje da velika većina hrvatskih građana smatra da je prelazak prošao neometano i učinkovito. 88 % ispitanika smatra da su dobro informirani o euru. Njih 61 % smatra je da je prelazak bio neometan i učinkovit. 81 % ispitanika izjavilo je da nisu imali problema pri razmjeni kuna u eure ili pri podizanju gotovine iz banaka tijekom prvog tjedna. Međutim, postoji zabrinutost zbog učinka eura na cijene, pri čemu 62 % ispitanika smatra da će euro povećati inflaciju. Hrvatska nadležna tijela poduzimaju aktivne mjere u skladu s pravilima o uvođenju eura (u daljnjem tekstu: Zakon o eurima) kako bi zaštitila potrošače i otklonila zabrinutost zbog nepoštenog povećanja cijena u razdoblju prelaska. Dvostruki prikaz cijena u kunama i eurima postao je obvezan 5. rujna 2022. i primjenjivat će se do 31. prosinca 2023. Uveden je i kodeks poslovne etike kako bi se osigurala stabilnost cijena robe i usluga pomažući poduzećima da ispravno ponovno izračunaju i prikazuju cijene bez neopravdanih povećanja. 78 % ispitanika smatralo je da je dvostruki prikaz cijena koristan. Nacionalno inspekcijsko tijelo zaduženo je za praćenje i kontrolu cijena te može poduzeti odgovarajuće mjere u slučaju prekršaja. 

Za više informacija: https://croatia.representation.ec.europa.eu/news/neometan-prelazak-na-euro-u-hrvatskoj-2023-01-23_hr