Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

 

Europska unija Ugandi je dodijelila dodatna 4 milijuna EUR potpore zbog dolaska novih izbjeglica iz Demokratske Republike Konga (DR Kongo) te radi rješavanja problema nesigurnosti opskrbe hranom u regiji Karamoja na granici s Kenijom. Ovim su dodatnim iznosom ukupna sredstva Unije namijenjena Ugandi u 2022. povećana na 34 milijuna EUR.

Povjerenik Europske komisije za upravljanje kriznim situacijama Janez Lenarčič izjavio je: „Pojačana nesigurnost u istočnom dijelu DR Konga dovela je do povećanja broja dolazaka izbjeglica u susjednu Ugandu, koja već prima najveći broj izbjeglica u Africi. Tim će se sredstvima našim humanitarnim partnerima omogućiti da odgovore na najhitnije potrebe, uključujući potporu novoraseljenim osobama. Osim toga, financijska sredstva Ugandi su dodijeljena kao potpora u rješavanju sve lošije situacije sigurnosti opskrbe hranom u regiji Karamoja, u kojoj pola milijuna ljudi hitno treba pomoći u namirnicama.“

Zbog sigurnosne situacije u DR Kongu velik broj ljudi traži utočište upravo u susjednoj Ugandi, kamo je od siječnja 2022. pristiglo više od 57 000 ljudi. U Ugandi je već smješten najveći broj izbjeglica u Africi (1,5 milijuna), što je treća najveća brojka u svijetu.

Područje Karamoja na sjeveroistoku Ugande trenutačno se pak suočava i s razornim posljedicama nezapamćene suše koja pogađa Rog Afrike. Tamo više od 500 000 ljudi hitno treba pomoć u hrani, a oko 100 000 djece te trudnica i dojilja akutno je pothranjeno. Zbog ovih dodatnih sredstava EU-a, naši humanitarni partneri lakše će pružiti pomoći u hrani, kao i prvu pomoć od životne važnosti za najugroženije skupine.