Komisija i Visoki predstavnik 4. listopada donijeli su akcijski plan za mlade u okviru vanjskog djelovanja Europske unije za razdoblje 2022. – 2027. koji je i prvi politički okvir za strateško partnerstvo s mladima iz cijelog svijeta kako bi se izgradila otpornija, uključivija i održivija budućnost. Pomoći će u ispunjavanju međunarodnih obveza, kao što su UN-ov Program održivog razvoja do 2030. i Pariški klimatski sporazum, jačanjem konstruktivnog sudjelovanja mladih i njihova osnaživanja u EU-ovim politikama u području vanjskog djelovanja.
Visoki predstavnik Europske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku/potpredsjednik Europske komisije Josep Borrell izjavio je: U svijetu danas živi najveća generacija mladih u povijesti. Nažalost, 600 milijuna mladih živi u područjima sukoba ili nestabilnim situacijama, a oko 264 milijuna djece i mladih ne pohađa školu. Posljednjih godina pokazalo se i kako mladi trpe posljedice kriza i nestabilnosti uzrokovanih oružanim sukobima, sve većih nejednakosti i globalnih problema kao što su klimatske promjene, uništavanje okoliša ili pandemija bolesti COVID-19. Naša je odgovornost osigurati mladima alate i mogućnosti koji su im potrebni da ostvare svoj puni potencijal i sudjeluju u svakodnevnom životu. Oni će biti odrasli sutrašnjice i moramo ulagati u njihovu sadašnjost i budućnost.
Potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica izjavila je: U svjetlu trenutačne demografske tranzicije, akcijski plan za mlade bit će važan doprinos našim nastojanjima da osiguramo međugeneracijsku solidarnost i pravednost. Moramo ojačati položaj djece i mladih širom svijeta, pružiti im konkretne mogućnosti i promicati njihov djelotvoran angažman kao pravo, a pritom osigurati da nitko ne bude zapostavljen. Dijelimo zajedničku odgovornost za izgradnju demokratskijih, ravnopravnijih i mirnijih društava, među ostalim i za buduće generacije.
Povjerenica za međunarodna partnerstva Jutta Urpilainen dodala je: Akcijski plan za mlade odraz je naših nastojanja da mlade stavimo u središte vanjskog djelovanja EU-a za održivi razvoj, jednakost i mir te da im osiguramo stvarnu mogućnost da oblikuju rješenja za bolju budućnost. Razumijemo mlade i nastavit ćemo s njima konstruktivno surađivati, osnaživati ih i povezivati se s njima te im pružati prilike, počevši od strategije Global Gateway, tj. EU-ove ponude partnerima za ulaganja koja su u interesu ljudi i planeta.
Za više informacija: https://croatia.representation.ec.europa.eu/news/europska-godina-mladih-2022-eu-donio-prvi-akcijski-plan-za-mlade-u-okviru-vanjskog-djelovanja-eu-2022-10-04_hr