Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dana 28. studenog EUROPE DIRECT Dubrovačko-neretvanske županije organizirao je online radionicu u dva dijela na temu „Fake news i medijska (ne)pismenost“. U prvom dijelu radionice sudionici su se upoznali s pojmovima koji se vežu za lažne vijesti (fake news) te kako one nastaju korištenjem dezinformacija i kako se plasiraju u javnost putem novina ili društvenih mreža. Informirali su se također, kako i zašto nastaju lažne vijesti te kako ih uspješno prepoznati, osobito na društvenim mrežama kao što su Facebook i Instagram te na koji način takav sadržaj prijaviti kako bi se spriječilo daljnje širenje propagande. U drugom dijelu radionice sudionici su za zadatak imali primijeniti stečeno znanje u prepoznavanju lažnih i istinitih vijesti na primjerima uzetih s društvenih mreža.

Tijekom radionice sudionicima su predstavljene i istinite informacije o ulasku Hrvatske u eurozonu tj. prelazak iz kune na euro čime je uklonjena stigma o tome kako euro donosi samo negativne promjene kao što su nagli porast cijena, smanjivanje radnih mjesta, povećanje inflacije i slično. Sudionici su dobili smjernice kako, gdje i do kada mogu zamijeniti kune u eure te do kojeg vremenskog razdoblja mogu i dalje plaćati u kunama.