Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

U zimskoj gospodarskoj prognozi za 2022. predviđa se da će nakon znatnog rasta od 5,3 % u 2021. gospodarstvo EU-a porasti za 4,0 % u 2022. i 2,8 % u 2023. Očekuje se i rast u europodručju od 4,0 % u 2022., koji će se smanjiti na 2,7 % u 2023. Nakon snažnog oporavka gospodarske aktivnosti koji je započeo u proljeće prošle godine i nastavio se nesmanjenim tempom početkom jeseni, procjenjuje se da je dinamika rasta u EU-u usporila s 2,2 % u prethodnom tromjesečju 2021. na 0,4 % u posljednjem tromjesečju 2021.

Iako se u jesenskoj gospodarskoj prognozi 2021. već očekivalo usporavanje rasta, nakon što se gospodarstvo EU-a vratilo na razine proizvodnje prije pandemije do trećeg tromjesečja 2021., predviđalo da će rast biti veći, uz otegotne okolnosti kao što su porast broja zaraženih bolešću COVID-19, visoke cijene energije i kontinuirani poremećaji u opskrbi.

Očekuje se da će se gospodarska aktivnost ponovno pokrenuti, među ostalim i zbog daljnje normalizacije uvjeta opskrbe i umjerenih inflacijskih pritisaka. U međuvremenu je prognoza inflacije znatno korigirana naviše u usporedbi s jesenskom prognozom. Nakon što je u četvrtom tromjesečju prošle godine dosegnula rekordnu stopu od 4,6 %, predviđa se da će inflacija u europodručju dosegnuti vrhunac od 4,8 % u prvom tromjesečju 2022. i ostati iznad 3 % do trećeg tromjesečja godine.

S obzirom na slabljenje pritisaka zbog ograničenja opskrbe i visokih cijena energije, očekuje se da će inflacija pasti na 2,1 % u zadnjem tromjesečju godine, prije nego što padne ispod cilja Europske središnje banke od 2 % tijekom 2023. Međutim, nesigurnost i rizici i dalje su visoki.