Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Upravno vijeće Programa Ujedinjenih naroda za razvoj donijelo je odluku kojom se 11. srpnja obilježava Svjetski dan stanovništva. Datum koji su izabrali nije bio slučajan. Prema procjenama Ujedinjenih naroda o rastu stanovništva zaključeno je da će se 5-milijarditi stanovnik zemlje roditi upravo 11. srpnja 1987. godine pa je na razini svjetske organizacije odlučeno da će beba koja se rodi u Zagrebu tog dana biti proglašena 5-milijarditim stanovnikom jer je Zagreb bio domaćin Univerzijade od 8. do 19. srpnja 1987. godine, a to je bila najznačajnija manifestacija u svijetu koja se odvijala u trenutku rođenja 5-milijarditog stanovnika Zemlje. Činjenica da je ukupno stanovništvo planeta Zemlje doseglo brojku od 5 milijardi stanovnika iznenadila je mnoge i otvorila rasprave širom svijeta o tome do koje mjere stanovništvo u svijetu može rasti, a da pri tom dostupni resursi našeg planeta to mogu omogućavati. U 2011. godini globalno je stanovništvo doseglo 7 milijardi, a danas iznosi oko 7,7 milijardi, a očekuje se da će porasti na oko 8,5 milijardi u 2030., 9,7 milijardi u 2050. i 10,9 milijardi u 2100.


Svjetski dan stanovništva obilježava se temom koja se izravno bavi statusom stanovništva. Tema indirektno pomaže u kontroli važnijih aspekata života, kao što su dostupnost resursa, životni standard i stanje ekonomije, između ostalih aspekata. Ovogodišnji svjetski dan stanovništva tematski se odnosi na promicanje reproduktivnog zdravlja i prava svih ljudi.


Regionalna razvojna agencija Dubrovačko-neretvanske županije-DUNEA, u sklopu Europe Direct projekta obilježava Svjetski dan stanovništva promoviranjem tehnologija u interesu građana kako bi ih približili građanima i ukazali na njihova prava. Poseban naglasak je na predstavljanju: EU spremna za digitalno doba, i na zaštiti podataka te GDPR Uredbi.


EU spremna za digitalno doba
Europska komisija odlučila je digitalnom strategijom EU-a postići promjene u interesu građana i poduzeća te pridonijeti ostvarenju cilja klimatski neutralne Europe do 2050. Europa nastoji omogućiti poduzećima i građanima da iskoriste održiviju i prosperitetniju digitalnu budućnost u kojoj je na prvom mjestu čovjek. Okosnicu vizije digitalnog desetljeća EU-a čine četiri glavne točke: vještine, sigurna i održiva digitalna infrastruktura, digitalna transformacija poduzeća, digitalizacija javnih usluga. Digitalna rješenja po mjeri čovjeka otvaraju nove prilike poduzećima, potiču razvoj pouzdane tehnologije, podupiru otvoreno i demokratsko društvo, omogućuju dinamično i održivo gospodarstvo, pomažu u borbi protiv klimatskih promjena i zelenoj tranziciji.


Zaštita podataka u EU-GDPR Uredba
U Povelji EU-a o temeljnim pravima navedeno je da građani EU-a imaju pravo na zaštitu osobnih podataka. Paketom o zaštiti podataka, koji je donesen u svibnju 2016., Europu se želi učiniti spremnom za digitalno doba. Više od 90 % Europljana želi ista prava na zaštitu podataka u cijelom EU-u, neovisno o tome gdje se njihovi podaci obrađuju.


Opća uredba o zaštiti podataka ili GDPR skup je propisa koji, uslijed tehnološkog razvoja i globalizacije, želi zaštititi osobne podatke pojedinca. Glavni i osnovni cilj GDPR Uredbe je omogućiti pojedincu veću kontrolu nad osobnim podacima. GDPR Uredba se odnosi na sve zemlje članice EU pa tako i Hrvatsku. Uslijed toga, sve hrvatske organizacije, institucije i tvrtke koje prikupljaju i obrađuju osobne podatke moraju klijentima na jednostavan i transparentan način objasniti u koje točno svrhe koriste njihove osobne podatke, kako koriste podatke, kome ih prosljeđuju, koliko ih čuvaju i sl. Za neke vrste obrada moraju tražiti izričitu i afirmativnu privolu ispitanika