Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

U obraćanju medijima potpredsjednik Maroš Šefčovič 16. svibnja je objavio uspješne rezultate prvog međunarodnog natječaja za zajedničku kupnju plina u EU-u.

Zahvaljujući zajedničkom gospodarskom djelovanju EU je uspio privući ponude ukupno 25 opskrbljivača plinom u vrijednosti većoj od 13,4 milijardi kubičnih metara plina (milijuna m³), čime je premašeno 11,6 milijardi kubičnih metara zajedničke potražnje koju su poduzeća iz EU-a podnijela u okviru nedavno uspostavljenog mehanizma AggregateEU.

Pružatelji usluga PRISMA već su povezali međunarodne dobavljače s europskim klijentima na platformi AggregateEU, s ukupno 10,9 milijardi kubičnih metara od čega 8,7 milijardi kubičnih metara cjevovodom i 2,2 milijarde kubičnih metara UPP-om.

Poduzeća iz EU-a moći će pregovarati o uvjetima ugovora o opskrbi izravno s dobavljačima, bez sudjelovanja Komisije.

Potpredsjednik Maroš Šefčovič izjavio je: To je izniman uspjeh instrumenta koji nije postojao prije pet mjeseci. Komisija je odigrala ulogu agregatora, a sada je na stranama da sklope sporazume. Ovo je odličan rezultat za sve uključene.