Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Agencija Europske unije za svemirski program (EUSPA) je 1. rujna u Pragu pokrenula natječaj #myEUspace. Sve veća dostupnostsvemirskih podataka i usluga te razvoj mobilnih i računalnih tehnologija pokreću inovacije na višim razinama te omogućuju razvoj ambicioznijih primjena koje se oslanjaju na točno pozicioniranje s pomoću sustava Galileo u kombinaciji s podatcima programa Copernicus o promatranju Zemlje,
istodobno istražujući mogućnosti koje pružaju kvantne tehnologije.

Nagradni fond iznosi jedan milijun eura, a natječaj #myEUspace, koji se provodi u okviru inicijative
Cassini Europske komisije, usmjeren je na svemirske podatke i usluge EU-a te način na koji će se integracijom usluga i spajanjem podataka oživjeti (i staviti na tržište) revolucionarna komercijalna rješenja koja se temelje na svemiru te mogu odgovoriti na nove potrebe društva i biti korisna u različitim domenama, od pametne mobilnosti i poljoprivrede do, među ostalim, održive proizvodnje i potrošnje, pametnih gradova, zdravlja i slobodnog vremena. Inovatori iz svih disciplina i sa svih tržišta pozvani su da iskoriste moć usluga i podataka Svemirskog programa Europske unije (EU Space Programme) kako bi osmislili rješenja od mobilnih do hardverskih aplikacija kao što su nosivi uređaji, rješenja za praćenje upravljanja imovinom, dronovi, robotika itd.

„EUSPA je posljednjih godina uspostavila snažan ekosustav start-up poduzeća i MSP-ova u
svemirskom sektoru koji su osmislili inovativna rješenja kao što su sustavi za autonomno označivanje
prometnih traka ili aplikacije za praćenje atmosfere s pomoću dronova, a većina njih trenutačno širi
svoje poslovanje”, izjavio je izvršni direktor EUSPA-e, Rodrigo da Costa. „Inicijativama kao što je
natječaj #myEUspace podržavamo svemirsko poduzetništvo i pridonosimo naporima Unije u području
digitalizacije i provedbe ambicioznog Zelenog plana Europske unije”, zaključuje g. da Costa.

 Više pronađite ovdje.