Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Komisija je 18. listopada objavila niz preporuka državama članicama da koordiniraju svoj odgovor na širenje i umnožavanje nezakonitog sadržaja kao što su teroristički sadržaj ili nezakoniti govor mržnje kako ovo ne bi doveo do ozbiljne prijetnje javnoj sigurnosti. Cilj je da države članice podrže Komisiju u osiguravanju potpune usklađenosti vrlo velikih internetskih platformi i tražilica s novim obvezama na temelju Akta o digitalnim uslugama prije isteka roka u kojem države članice moraju ispuniti svoju ulogu u njegovoj provedbi.

U vremenu sukoba i nestabilnosti koje pogađaju Europsku uniju – najprije kroz rusku agresiju na Ukrajinu, a sad terorističkog napada Hamasa na Izrael, Komisija računa na države članice da udruže snage kako bi se omogućila brza provedba Akta o digitalnim uslugama. Aktom o digitalnim uslugama uspostavlja se skup pravila za sigurno, predvidljivo i pouzdano internetsko okruženje u EU-u, uz poštovanje temeljnih prava, posebno slobode izražavanja i informiranja. Od kolovoza 2023. Aktom o digitalnim uslugama zahtijeva se da vrlo velike internetske platforme i vrlo velike internetske tražilice smanje sustavne rizike, uključujući one od širenja nezakonitog sadržaja.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je: „Teroristički napad Hamasa rezultirao je i nezakonitim sadržajem kojim se promiču mržnja i strah. Kroz Akt o digitalnim uslugama Europa sada ima čvrsta pravila za zaštitu korisnika od zastrašivanja, uključujući ranjive skupine, i za osiguravanje temeljnih sloboda na internetu. Velike platforme podliježu novim obvezama ublažavanja takvih rizika povezanih sa svojim uslugama. Današnja preporuka pomoći će nam da koordiniramo naš odgovor s onim država članica i zaštitimo naše društvo.“

Za više informacija: https://croatia.representation.ec.europa.eu/news/europska-komisija-preporucila-brzu-provedbu-akta-o-digitalnim-uslugama-kod-nezakonitog-internetskog-2023-10-18_hr