Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Predstavnik EUROPE DIRECT-a DNŽ gostovao je u programu UNIDU radija u petak, 28. listopada 2022. Tema ove radio emisije bila je Eurozona i prelazak Hrvatske iz kune u euro, kao i promjene koje prelazak donosi te preporuke vlasti za građane.

Slušatelji su mogli saznati više o načinu kojim Europska komisija i Europska središnja banka zajednički odlučuju o statusu država kandidatkinja za prelazak na euro. Predstavnik je također napomenuo preporuku vlade za građane da do kraja godine polože kune na račun jer će tim načinom kune od 1. siječnja 2023. biti automatski besplatno konvertirane u euro po fiksnom tečaju za konverziju. Također, banke su ukinule naknadu za polaganje gotovine od 1. listopada do 31. prosinca. Zamjena gotovinskog novca kune za euro bit će moguća u bankama i poslovnicama FINE i Hrvatske pošte tijekom 12 mjeseci od datuma uvođenja eura. Bitno je istaknuti da će tijekom prva dva tjedna od dana uvođenja eura, u opticaju biti istodobno kune i euri, a nakon isteka tog razdoblja euro će biti jedino zakonsko sredstvo plaćanja. Građani će u prva dva tjedna (počevši od dana uvođenja eura) u trgovinama moći plaćati objema valutama, a trgovci bi ostatak novca kupcima trebali vraćati isključivo u eurima.

Emisiju možete preslušati na linku:

https://www.mixcloud.com/uniduradio/radio-espresso-europe-direct-dubrovnik-28102022/