Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

 

Komisija je donijela tri odluke o istovrijednosti za Sjevernu Makedoniju, Tursku i Ukrajinu. Te će zemlje biti povezane sa sustavom EU-a i potvrde o COVID-u koje izdaju Sjeverna Makedonija, Turska i Ukrajina od 20. kolovoza 2021. prihvaćat će se u EU-u pod istim uvjetima kao i EU-ove digitalne potvrde o COVID-u. Istodobno su se Sjeverna Makedonija, Turska i Ukrajina dogovorile da će prihvatiti EU-ovu digitalnu potvrdu o COVID-u za putovanje iz EU-a u svoje zemlje. Njihovim sudjelovanjem u sustavu EU-ove digitalne potvrde o COVID-u olakšat će se sigurno putovanje između EU-a i tih zemalja.

Povjerenik za pravosuđe Didier Reynders izjavio je: “Drago mi je što raste popis zemalja koje primjenjuju sustav koji se temelji na EU-ovu digitalnom certifikatu o COVID-u. Postavljamo standarde na međunarodnoj razini. To će pomoći u olakšavanju sigurnih putovanja i izvan granica naše Unije. Povjerenik za susjedstvo i proširenje Olivér Várhelyi naglasio je: Budući da se zajedno borimo protiv pandemije, naši partneri također su ključni dio sigurnog zajedničkog otvaranja nakon pandemije. Želim dobrodošlicu Ukrajini, Sjevernoj Makedoniji i Turskoj u naš sustav digitalnih potvrda i radujem se pridruživanju i drugih naših susjeda.” 

Više informacija o EU-ovoj digitalnoj potvrdi o COVID-u dostupno je ovdje.