EU je razvio niz politika i inicijativa za povećanje digitalnih vještina radne snage i potrošača.
Korištenje tražilice da saznamo rezultat utakmice, upravljanje novcem putem internetskog bankarstva, objavljivanje zabavnog videozapisa na društvenim mrežama kako bismo ga podijelili s prijateljima ili podnošenje zahtjeva za rodni list za dijete – za sve to potrebne su digitalne vještine. No digitalne vještine ne odnose se samo na ono što je korisno u našem osobnom životu; one nam pomažu i na radnim mjestima.
U Europi je za više od 90 % zanimanja potrebna osnovna razina digitalnog znanja, jednako kao što je potrebna i osnovna razina pismenosti i matematičkog znanja. Primjena digitalnih tehnologija širi se svim sektorima, od poduzetništva do prometa te čak i poljoprivrede. Međutim, oko 42 % Europljana nema osnovne digitalne vještine, uključujući 37 % zaposlenih.
Zato EU ulaže u programe osposobljavanja Europljana i širenje baze talenata u Europi kako bismo bili sigurni u svoju budućnost u digitalnom svijetu. Neki od tih programa su:
• Program vještina za Europu
• Akcijski plan za digitalno obrazovanje
• Koalicija za digitalne vještine i radna mjesta
Digitalne je vještine važno i nadograđivati. Napredne digitalne vještine mogu nam pomoći na poslovima u, primjerice, digitalnom marketingu, društvenim medijima itd. Potreba za digitalnim vještinama na radnom mjestu samo će se povećati.
Više Europljana s boljim digitalnim vještinama povećat će konkurentnost Europe u digitalnom svijetu i približiti nas ravnopravnijem društvu.